Kniha návštěv

Datum 05.06.2018

Vložil Alberthar

Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovědět

The prostate is the central section of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate can be found just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections from the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common coming from all forms of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of the particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be brought on by trauma to the urinary tract or by infections received from other regions with the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect as well as the use antibiotics and NSAIDs to deal with the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to determine the sources of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some in the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and will also also keep the urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations per week will prevent prostate cancer.

3. Eat pork in moderation. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to take to be sure a wholesome prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to go for prostate examination at least once a year.

Datum 06.09.2015

Vložil Vláďa Exner

Titulek Rozloučení

Odpovědět

Vážení,
po včerejším opětovném představení Cirkusu Dolany jsem dospěl k závěru, že se dále již nehodlám této show jako šašek účastnit. Svůj čas raději věnuji užitečnějším činnostem.
Omlouvám se tímto všem ostatním blbcům (prosím neberte to jako urážku, to jen, že jsme doposud za blbce byli), že vás v tom nechávám, ale domnívám se, že dřív nebo později dospějete ke stejnému názoru...
Mějte se a ať se vám daří!

Datum 24.08.2015

Vložil Kučera Aleš

Titulek odstoupení trenera

Odpovědět

Vašku není mi zcela jasné co tě k tomuto kroku vede ,po atrakcích které předcházely . Myslím si (čistě můj názor ) ,že jsi se vykašlal na všechny kteří tě podpořili . Jinak ti přeju mnoho zdaru

Datum 21.08.2015

Vložil Trenér

Titulek Poděkování

Odpovědět

Ahoj, oznamuji Vám, že jsem odstoupil z pozice trenéra. Děkuji všem hráčům, fanynkám, fanouškům a příznivcům za jejich podporu. Přeji Vám hodně štěstí a sportovních úspěchů.

Datum 16.06.2015

Vložil Trenér

Titulek Poděkování

Odpovědět

Chtěl bych poděkovat všem hráčům za vynikající výkon v zápase proti Tetovu, který byl oslavou postupu do III. třídy. Dále děkuji fanouškům za skvělou podporu našeho mužstva. Jsem velmi rád, že jsme splnili cíl, což byl postup našeho mužstva.

Datum 17.06.2015

Vložil Exi

Titulek Re: Poděkování

Odpovědět

Trenére, taky díky! Jsem rád, že jsme to dokopali, i přes zimní neshody, které, ač si to třeba nechceme tolik připouštět, dost z nás ovlivnilo, ke splnění cíle. Sice jsme si určitě přáli, aby to bylo z lepšího umístění, ale i tak je to za těch 13 let, co v Dolanech hraji, největší úspěch...

Datum 23.06.2015

Vložil Jarča

Titulek Re: Poděkování

Odpovědět

taky děkujem trenére a fandit budem :-) neboj a své chlapy podporovat také a i tebe :-)

Datum 31.05.2015

Vložil Trenér

Titulek Poděkování

Odpovědět

Vzhledem k dnešnímu zaváhání Tetova a Přelovic, je již jisté, že druhá příčka v tabulce je naše. Děkuji za výhru v dnešním zápase, která byla důležitá a je to páté vítězství v řadě. Myslím si, že bychom měli bojovat o postup nejen na hřišti. Ještě jednou díky.

Datum 11.04.2015

Vložil Kuba

Titulek kdy postoupíte?

Odpovědět

Je vidět,že zase nabíráte na síle,jen tak dál.

Datum 23.06.2015

Vložil Jarča

Titulek Re: kdy postoupíte?

Odpovědět

a kdy se ty k nám přidáš :-)